Data ostatniej aktualizacji: 28.03.2024r.
,,Maseczkowe klimaty’’w ŚDS w Mrągowie – czyli jak oswoić społeczną kwarantannę?
Tak jak wszyscy mieszkańcy Mrągowa w tym pierwszym okresie zagrożenia epidemiologicznego, trwającym 2-3 tygodnie , kadra placówki musiała zaadaptować się
i przystosować się do poczucia zagrożenia, lęku, konieczności reorganizacji życia, wprowadzania pewnych zmian. Wiązało się to z podejmowaniem działań pod wpływem emocji, zachwiania poczucia bezpieczeństwa, pewnych procedur i schematów a także zmian, które nagle trzeba było wprowadzić. Ale z drugiej strony był to czas, który stał się niezbędnym motywatorem, bo wpłynął na to, że pracownicy ŚDS byli w stanie dostosować się do trudnej sytuacji i zmobilizowali się do działania . Każdy z nich miał jakieś plany zawodowe, a tu okazało się, że to wszystko trzeba skreślić z kalendarza. Koniecznym się stało wyjście ze strefy komfortu, bo nagle należało inaczej zaplanować działania terapeutyczne i inne związane z uczestnikami ŚDS !
Wszyscy pracownicy doszli do wniosku, że aby złagodzić trudności związane ze społeczną kwarantanną warto uświadomić sobie, że jest ona tymczasowa i najczęściej
nie oznacza totalnej izolacji – wciąż jest dostęp do mediów, można kontaktować się z otoczeniem. To, jak wszyscy będą znosić kwarantannę czy też ograniczenia aktywności, zależy przede wszystkim od tego, jakie znaczenie nada się temu faktowi. Bardzo dużo zatem zależy od nas samych i od naszej zdolności do autorefleksji. Można więc ograniczenia potraktować jako wyzwanie, by zrobić coś dobrego i przekuć je w coś pozytywnego! Nawet w obecnej sytuacji możliwy jest kontekst pozytywny – kwarantannę społeczną można odebrać jako spełnienie swojego obywatelskiego obowiązku, coś co robimy dla innych. Takie prospołeczne zachowanie może dać nam poczucie, że robimy coś pożytecznego i że włączamy się w wyższą wartość. W dobie koronawirusa dzieje się ogólnie źle, ale wywołuje to altruistyczne zachowania. Najważniejsze jest to , aby podjąć próbę, aby nie ulegać panice!
Pracownicy ŚDS w Mrągowie podjęli taką próbę - dołączyli się do akcji szycia maseczek ochronnych wielokrotnego użytku. Było to możliwe dzięki temu, że otrzymali nieodpłatnie od Burmistrza Miasta Mrągowo materiał zakupiony w tym właśnie celu. Podczas tej oddolnej akcji placówki okazało się, że nawet mężczyznom igła i maszyna do szycia nieobca się stała i tak oto produkcja maseczek ruszyła…. W początkowym okresie społecznej kwarantanny pracownicy ŚDS wzmocnili również szeregi kadry Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie: pomagali oni przy rozładunku darów żywnościowych z Banku Żywności z Olsztyna przeznaczonych dla mieszkańców Mrągowa, wspierali pracowników mopsowskiej kuchni przy przygotowywaniu obiadów dla mieszkańców Mrągowa, pomagali też przy obsłudze klientów MOPS. W okresie przedwielkanocnym dla 24 uczestników ŚDS umożliwiony został odbiór darów żywnościowych z Banku Żywności i dzięki współpracy
ze Stowarzyszeniem Wielokierunkowej Pomocy Remedium z Mrągowa przekazano dla 25 uczestników paczki z artykułami sanitarno-higienicznymi, co podniosło poziom jakości ich życia w tym trudnym czasie, zwłaszcza w sferze profilaktyki zdrowotnej. W okresie izolacji społecznej spowodowanej zagrożeniem koronawirusem placówka umożliwia mieszkańcom Mrągowa korzystanie z nieodpłatnego telefonicznego wsparcia psychologicznego (psycholog – Pani Iwona Jończyk, tel.: 694184267, poniedziałki i piątki w godz.: 10.00-13.00).
Ze względu na uruchomienie z dniem 10.04.2020 r. finansowego programu pomocowego dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych w związku z epidemią koronawirusa postanowiono wesprzeć 60 uczestników ŚDS przy wypełnianiu druków wniosków niezbędnych przy realizacji ww programu . Dla podtrzymywania więzi
z uczestnikami utrzymywany jest z nimi kontakt , który jest niezbędny w kontynuowaniu prawidłowych relacji terapeutycznych warunkujących ciągłość funkcjonowania placówki wsparcia dziennego, jaką jest ŚDS .Udzielane jest im też niezbędne wsparcie, między innymi w zakresie współpracy z instytucjami ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Pomimo utrudnień związanych z zagrożeniem epidemiologicznym dla 14 uczestników placówki wydawane są gorące posiłki/ obiady, w tym dla 4 osób obiady dowożone są bezpośrednio do ich domów.
Realizacja ww działań przez pracowników ŚDS stała się przykładem właściwego podejścia – dobrego myślenia o innych i o tym w jaki sposób można im pomóc.
Lęk zamieniony został na empatię, dzięki której można przetrwać w tych trudnych czasach. W którymś momencie ujrzymy krajobraz po pandemii. Zacznie ona wygasać, ale jej skutki częściowo pozostaną – począwszy od gospodarczych po psychiczne.
Czekamy wszyscy, aż sytuacja się unormuje .
Marianna Wilk
Kierownik
Środowiskowego Domu Samopomoc
w Mrągowie